יש מחבלים רעים ויש מחבלים שרע להם

רבני הצינות הדתית חושבים שהסטת האש לכיוון שיטות החקירה של השב"כ תגרום לנו לחשוב שאין דבר כזה טרור יהודי. 296 מכוניות שהושחתו, 1,000 צמיגים שנוקבו ב - 18 מתקפות "תג מחיר" שהתבצעו בשלושת החודשים האחרונים מלמדים אחרת

גרפיטי ״רוצים גאולת ציון - נקמה״ | צילום: יוסי זמיר

בשבוע האחרון תופעת הטרור היהודי זוכה לחשיפה נרחבת. מי שמנווט את הספינה הם רבני הימין הקיצוני ואנשי שלומם. הנרטיב שהם מבקשים להנחיל הוא שאין דבר כזה טרור יהודי. השיטה – הסטת השיח לפרקטיקות החקירה של השב"כ.

ביום שישי פורסם מכתב עליו חתמו כמאה רבני ערים, אשר ממוען לראש הממשלה ולשרת המשפטים, בו הם דורשים לאפשר לשלושת הנערים המצויים במעצר ע"י השב"כ, להיפגש עם עורכי-דינם. הבקשה כשלעצמה לגיטימית, אלא שהיא הוכוונה כלפי העצורים היהודים בלבד. אותם רבנים לא יצאו ולא ביקשו לצאת נגד שיטות החקירה הבעייתיות של השב"כ כלפי כלל העצורים החשודים בטרור. בכך, מבחינים הם הלכה למעשה בין החשודים בטרור יהודי לבין החשודים בטרור מוסלמי.


אתמול הגדיל לעשות הרב דרוקמן ובסרטון הפומבי שהופץ והופנה לראש הממשלה, גרס כי אותם נערים הם אינם מחבלים. יצא המרצע מן השק – לפי דרוקמן ועדת מאמיניו, אין כזה דבר טרור יהודי. את המנגינה הזו מנגנים גם חברי כנסת כמו בצלאל סמוטריץ' וחברי ארגון "חננו". לתפיסתם, מדובר בנערים תמימים, שלא נאמר – הילדים של כולנו.


והנה הוסר צו איסור הפרסום וגילו לנו את מה שידענו זה מכבר – אותם נערים חשודים ברצח אעישה אל ראבי, על ידי זריקת אבנים לעבר רכבה. אותם נערים, שפעלו בחסות ההלכה היהודית לכאורה, כפי שהם מבינים אותה וכפי שרבניהם פירשו אותה עבורם, עשו זאת בערב שבת. למחרת, בשבת בבוקר, יצאו פעילים מהיישוב יצהר לתדרך את אותם נערים לקראת חקירות השב"כ. מי שמבקש לטעון כי מדובר באירוע נדיר בהשוואה לתכיפותו ועוצמתו של הטרור המוסלמי, ראוי שיסתכל על הנתונים.

תומכי הנאשמים ברצח משפחת דוואבשה מול בית המשפט המחוזי מרכז בעת דיון במשפט, יוני 2018 | צילום: יורם שורק

בשלושת החודשים האחרונים של שנת 2018, נרשמו 18 אירועי "תג מחיר" בארץ ובשטחי יהודה ושומרון, שכללו בין השאר גרימת נזק לכלי רכב. במספרים – מדובר ב-296 מכוניות שהושחתו, על נזק שנגרם לכ-1,000 צמיגים ובשווי כולל של כ-300,000 ₪.

כל זאת, עוד בטרם מנינו את עבירות הטרור החקלאי במסגרתן נעקרים עצי זית ועצי פרי של תושבים פלסטיניים, עוד בטרם התייחסנו לתקיפות פיזיות כלפי ערבים – אזרחים ותושבים כאחד וכן, מבלי שנגענו בתופעת זריקות האבנים, שמתרחשת כעניין שבשגרה והובילה על פי החשד – בין היתר – לגרימת מוות של אם ל-9 ילדים.

עאישה-אל-ראבי ז״ל | הנרצחת בפיגוע

עברייני תג מחיר מצליחים להשליט אווירת פחד ונכנסים ללא הפרעה למרכזי הכפרים והערים הערביות. זה מתחיל במערב הפרוע שביהודה ושומרון וממשיך לשטחי מדינת ישראל. זה מתחיל בעקירה של עץ זית, ממשיך בניקוב צמיגי מכוניות ונגמר בהצתת בית בו ישנים כל בני המשפחה.

כאשר רבנים מגבים את המעשים המתועבים הללו והמשטרה לא עושה די בכדי למצות עם הפושעים את הדין, המסר המועבר לאותם פורעי חוק הוא שמעשיהם כשרים. כאשר מעמידים לדין את מציתי "כנסיית הלחם והדגים" וגוזרים עליהם 4 שנות מאסר בלבד, המסר שמועבר לחברה הוא שהמעשה סביר וחומרתו אינה כבדת-משקל. דין מחבל יהודי אינו כדין מחבל מוסלמי.

בית משפחת דוואבשה לאחר הפיגוע | צילום: זכריה סדא

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הצהיר לאחרונה במליאת הכנסת כי פעילי תג מחיר הינם מחבלים לכל דבר ועניין. זוהי התבטאות חשובה, אך היא איננה מחזיקה מים אל מול המציאות בפועל. מתוך 18 אירועי תג המחיר שאירעו בשלושת החודשים האחרונים, רק האירוע ביפיע הגיע לכדי מעצר חשודים. אף לא אחד מן האירועים הללו הגיע לכדי כתב אישום. אם מדובר היה בטרור מוסלמי, המציאות הייתה נראית אחרת. אך לפי תפיסת הימין הקיצוני – יש מחבלים רעים ויש מחבלים שרע להם.

עד שלא תתקיים פעולה ממשית, נחרצת ומשותפת של ממשלת ישראל על משרדיה השונים, משטרת ישראל, השב"כ וגורמים מתונים בציונות הדתית, הטרור היהודי ימשיך להרים ראש ללא הפרעה.

הכותבת היא מקדמת מדיניות בפורום תג מאיר.

תגובות

|
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Send this to a friend