צה"ל מבקש סליחה מהבדואים: "נביא את האחראים לדין" - המקום הכי חם בגיהנום

צה”ל מבקש סליחה מהבדואים: “נביא את האחראים לדין”

אבל טרם נמצא השאלון

במכתב שיצא היום מצה”ל אל פורום ראשי הרשויות הבדואיות מתנצל הצבא על “שאלון הגרבילים”, שפורסם לראשונה במקום, ונענה לדרישת הפורום מיום ראשון השבוע: “אדוני הרמטכ”ל, תבקשו סליחה”.

השאלון כולל שאלות פוגעות ובוטות כלפי האזרחים הבדואים בישראל. לשאלה “מהם הבדואים במדינה?” יכולים המילואימניקים לבחור לסמן את אחת האפשרויות הבאות: מפני אשפה באישור, גנבים, עוברי אורח תמימים, או מחבלים. שאלה נוספת מתייחסת להוראות פתיחה באש לגבי “בדואים בשטחי אש” (ולא, כראוי, אזרחים), ומציעה בסעיף הראשון את האפשרות “יש לירות בכל הבדואים ברגע שמזהים אותם”. גם שלוש התשובות הנוספות מאפשרות לירות ב”בדואים” לפי נוהל זה או אחר. הגרבילים מוזכרים, לצד הבדואים ובניגוד לאזרחים, כמשוטטים בשטחי האש.

“ברצוני להתנצל על כך בשם צה”ל ומפקדיו”, כתב ראש אכ”א האלוף חגי טופולונסקי במכתב המופנה לפורום, לרמטכ”ל ולסגנו, “מפקדי צה”ל רואים מקרה זה בחומרה רבה, אני מבטיח לכם כי נפעל בכל דרך למנוע מקרים דומים בעתיד. במקביל, נמשיך לפעול לאיתור אלו שעומדים מאחורי שאלון זה ונדאג להביאם לדין כך שיהיה ברור מעל לכל ספק את סלידתנו מביטוי הגזענות כפי שבא לידי ביטוי בשאלון”.

למרות ההתנצלות, בצה”ל ממשיכים לטעון כי אינם מצליחים לאתר את השאלון המדובר, ומכאן שלא את כותביו. הטענה הזו עלתה גם בתגובות חוזרות של דובר צה”ל לפרסום המסמך, וכן בדיון בכנסת היום כפי שצוטט במאקו. “לא נשלים עם ביטויי גזענות בצבא”, אמר סגן שר הביטחון אלי בן דהן במליאה, בתשובה לשאילתה של ח”כ עומר בר לב (המחנה הציוני). עם זאת, ציין בן דהן כי השאלון המדובר אינו מסמך רשמי של צה”ל, ולא נכתב והופץ על ידי גורם מוסמך ורשמי כלשהו. “מבדיקה שנעשתה במרכז לאימוני יבשה, טרם נמצא השאלון המדובר”, טען סגן השר.

ממידע מוסמך שהגיע לידינו השאלון הופץ לפחות בשתי יחידות שונות, כך שאינו מהווה יוזמה מקומית כפי שמנסים לרמוז, ונחשפו אליו אלפי חיילי מילואים בצאלים. גם תקופת הפצתו עולה בהרבה על הערכת הצבא: חיילים שפנו למערכת המקום טענו שראו אותו כבר לפני שנים, ומילואמניק אחד אף טען אמר שנחשף אליו בתחילת העשור.

“אנחנו מקבלים את ההתנצלות, ומראש ידענו שהבכירים בצבא לא עומדים מאחורי זה”, אמר זידאן קעבייה, יו”ר פורום הרשויות הבדואיות. “עם זאת, היינו מצפים שנוזמן אל הרמטכ”ל ונדון בנושא לעומק, כדי שהמקרה לא ישנה ואפשר יהיה לטפל טיפול אמיתי בנושאים הקשורים לעדה. הרבה חיילים וקצינים ראו את המסמך ולא ראו לנכון להתריע או לדווח, וזה מה שחמור כאן. השאלון הזה פגע בכולנו, ובעיקר בחיילים המשרתים בצבא”.

’ בהמשך המכתב מציין האלוף את גאוות הצבא “בבדואים אשר בחרו והתנדבו לשרת ומהווים עבור כולנו דוגמא ומופת.. עושים לילות כימים להגן על מדינת ישראל ותושביה.. רואים חשיבות לעידוד הגיוס ולטיפוח העדה הבדואית ככל שניתן, בהתאם לא נקבל אירועים מסוג זה“.

תגובות

Send this to a friend