מי יהיה "השתול" המושלם?

ושהבוגד הכי לוהט ינצח

 

רגע לפני ש"אם תרצו" התנצלו מעומק ליבם (תוך הבעת חרטה כנה ועמוקה וגלגול עיניים) על קמפיין "השתולים בתרבות", פנינו לכמה מהאנשים שקמו בוקר אחד וגילו שהם בוגדים,  וניסינו להסית אותם אחד נגד השני.

ביקשנו מכל אחת ואחד מהם להוכיח באמצעות שאלון קצר שהיא או הוא "השתול המושלם". וזה מה ששאלנו אותם:

השתול: אברום בורג, סופר ופוליטיקאי בעברו

תפקיד במחנה: אני לא בטוח שיקבלו אותי. יכול להיות שהם יקבלו רק אנשים נרצעים ואני מיסודי אינני אדם נרצע. אבל אם כן – אני רוצה להיות בוועדת המורל.

נאה הרשימה בעיניך? קיבלתי אפגרייד. לא כל יום מקבלים כזה דבר. גם אני וגם בני ביתי חשבנו שצריך להודות להם. כשזה בא מהם, זה צל"ש אזרחי.

סדר יום: אני לא בכלל לא שתול, אני שותל. אני הולך בכל מקום ושותל את השתילים של "הקרן החדשה". אני רוצה שוויון, אני רוצה מדינת כל אזרחיה, אני רוצה חברה בלי אפליה, חברה בלי מודרים – ולא אכפת לי אם הם דתיים, מוחלשים, לבנים, שחורים, יהודים או ערבים. אני רוצה הפרדת דת ממדינה. אני רוצה הגינות בחלוקת המשאבים הציבוריים. אני מאוד מאוד בעד כל הדברים האלה.

השתול: יגאל שתיים, צייר ופעיל חברתי, מייסד "מרק לווינסקי"

נאה הרשימה בעיניך? הופתעתי מאוד. מבחינתי אני לא שייך לשום מסגרת. אני אאוטסיידר גם ברשימה. אני מאחל לפשיסטים של 'אם תרצו' ולאוהדיהם למיניהם שיגלו שהחלוקה ברשימה שוויונית, יש ייצוג לכל הקהלים. רציתי גם להציע ל'אם תרצו' לצרף מעצב אופנה לצוות ולהתחיל לחשוב על ביגוד הולם – חולצות שחורות, טלאים.

סדר יום: הבוקר מתחיל בכך שאין לי שום הפקדה בחשבון משום גוף. גם בהמשך היום - כלום. אחר כך, כמו בארבע השנים האחרונות, אני מגיע לסטודיו וממיין את הבגדים שהשאירו במשך הלילה, ומעביר לקהילה של הפליטים ולגני הילדים. בנוסף אני גם צייר – כלומר יש לי שתי עבודות לא משתלמות. אחת בכלל לא משתלמת, והשנייה - עם השנים משתלמת.

השתולה: הדס בשן, עיתונאית

תפקיד במחנה: משהו שקשור לטיפול בילדים. יש לנו מימון זר, נכון? אז אני אהיה אחראית על הילדים והם יראו 'דורה'. ההקרנה תמומן על ידי גורמים זרים.

הנאה הרשימה בעיניך? הופתעתי לראות את שמי ברשימה לצד אנשים כה מכובדים. השתתפתי בשני אירועים של 'שוברים שתיקה'. אני מרגישה אשמה כפולה: גם שאני לא עושה מספיק וגם שאני לא מספיק אשת תרבות. מבחינתי, סגרו לי פינה כפולה.

סדר יום: מאוד עמוס, כי אני אם יחידנית ומפרנסת לבד ילדה, ולכן חשתי כל השנים שאינני פעילה מספיק. נורא שמחתי ששני אירועים נחשבים לאקטיביזם. עכשיו אני מרגישה שאני מצפה מעצמי לעשות יותר.

השתול: קוואמי, ראפר ואיש רדיו

תפקיד במחנה: אני אלך על תורנות הדי.ג'יי.

הנאה הרשימה בעיניך? אני חמישי ברשימה! גם אם הם לא התכוונו לזה, אני בטופ פייב! ככה שאני מרגיש ממש טוב עם זה. זה הדבר הכי משמח שקרה לי לאחרונה. האם יש הדרה ברשימה? אני מודה שחשבתי בעיקר על עצמי ולא בדקתי בציציות.

כל הזמן שאלתי את עצמי מה זה דורש להגיע למקום כזה. הוצאתי שיר נגד היחס לפליטים שדיבר בצורה ישירה על יחידת 'עוז', ואמרתי לעצמי: איך זה שאף אחד עוד לא אמר לי שהתמונה שלי נמצאת במשרדי עוז ושזורקים עלי חצים? למה דבר כזה עוד לא קרה עד היום? כאילו, שרתי ישירות על בנט, על ליברמן, על ביבי, על ינון מגל ושרון גל – ועדיין זה לא קרה. וסוף סוף, תודה, קיבלתי את ההכרה שאני באמת חושב שאני ראוי לה.

סדר יום: קם בבוקר מפהק וחושב: 'מה אני יכול לעשות בשביל שיגרום לאנשים לחשוב שאני מוכר את המדינה? מה? מה אני יכול לכתוב היום בפייסבוק שיעצבן כמה אנשים ויגרום להם לשים לב אלי ולהבין סוף סוף שצריך לעשות עם זה משהו'.

השתולה: נעם פרתום, משוררת, עיתונאית, פרפורמרית

תפקיד במחנה: הייתי שמחה להשתלב בשטיפת כלים. אלה רגעי הזן היומיים שלי. אני מאוד מחבבת שטיפת כלים. זה זמן מצוין להרהורים על איך להשתחרר מהשבי ולהשתלט על העולם, והכל כמובן מתוך אג'נדה חתרנית והרסנית שמטרתה להשמיד את מחנה הימין ולכחד אותו מהמפה הפוליטית. גם תורניות הקראה נשמע מעניין. לאחרונה אני בקטע של קריוקי. אם יש תורניות קריוקי אני אשמח. האמת שלא אכפת לי באיזו תורנות מדובר, כל עוד רונה קינן שם. אני בטים (TEAM) רונה.

הנאה הרשימה בעינייך? אישה מזרחית לסבית זה הפרופיל הכי מבוקש. ושמאלנית, כמובן. ברשימה כתבו 'רותם פרתום'. השיבוש היה משעשע. רותם זה שם האלטר אגו שלי, שאנשים משדכים לי בטעות. פה זה הפך לקאבר ניים שלי למשימות הסתה מיוחדות. מצד אחד זה כבוד שהם השתמשו באלטר אגו ובשם הפרטי שלי למזימות חיסול מורכבות, ומצד שני - מאחר שזו רשימה שחורה ונחשקת הייתי שמחה לקבל קרדיט בשמי המקורי.

סדר יום: זה משתנה. זה נע. אני קמה בבוקר, מצחצחת שיניים ואז אני הולכת להצפין מטעני חבלה במקומות אסטרטגיים בכנסת. אני מתרגמת וכותבת והכל חלק מהאג'נדה הקרימינלית והאנטי שלטונית.

השתול: דוד זונשיין, מהנדס תוכנה, פעיל שמאל, מבקר ספרות

תפקיד במחנה: אותי לדעתי יהרגו ממש בהתחלה. אני אומר ברצינות. אני לא אקח שום תורנות. אני אהיה בלתי נסבל ברמה שזה יהיה גדול עליהם. יהיה קשה לראות אותי במחנה עבודה.

הנאה הרשימה בעיניך? לא ראיתי את השם שלי ברשימה, בחיי. לא כל כך הסתכלתי, רק ראיתי שיש דיבור על מי מופיע ומי לא. אני תמיד הרגשתי שתול: לפני 14 שנה, כשהקמנו את 'אומץ לסרב', התחושה הייתה שאנחנו שתולים עמוק באדמה נגד סחף אדיר. שתולים מטעם עצמנו.

סדר יום: קם בבוקר, קורא עיתונים והולך לעבודה ל-9-10 שעות. חוזר ממנה. מעולם לא הרווחתי שקל מעולם זכויות האדם, שאני מקדיש לו מה שמקביל בעולם העבודה לחצי משרה. בעצם, פעם קיבלתי החזרי נסיעות. אני חושב שזה משהו כמו חמש נסיעות לירושלים ב-15 שנה. 260 שקל פחות או יותר.

השתול: מיכאל ספרד, עורך דין ופעיל שמאל

תפקיד במחנה: אני עורך דין. אני חושב על הסרט 'חומות של תקווה'. אני אייצג את חבריי האסירים.

הנאה הרשימה בעיניך? הופתעתי והוחמאתי להיכלל ברשימת אנשי תרבות. מחנה השתולים כולל ייצוג יפה מאוד של מזרחים. אם יש הדרה, זה מעיד על מי שחיבר את הרשימה, ולא על מי שמופיע בה.

סדר יום: אני נצר למשפחה של שתולים. אבא שלי היה מהפעילים המרכזיים בהתקוממות הסטודנטים בוורשה ב-1968 והואשם על ידי המשטר שהוא שתול של המערב ושל הציונות. אני גדלתי כבר לתוך חינוך של שתול. בימים אלה סדר היום המרכזי שלי הוא לחנך את שני ילדיי להיות שתולים. זה אומר לחפש מימון זר, לקדם אג'נדת זכויות אדם ובעיקר לזרוק לזבל מסמכים חשובים בלי לגרוס אותם.

השתולה: עינת ויצמן, שחקנית

תפקיד במחנה: אתה חושב שיהיה כזה חופש שנוכל לבחור מה לעשות? אני לא טובה בניקיון, אז אולי יהיה לי קשה. אני יכולה להיות בוועדת קישוט, למרות שגם בזה אני לא בטוחה שאהיה טובה. כביסות! אני אעשה כביסות.

הנאה הרשימה בעינייך? זה היה ברור מאליו. היה מפחיד אותי יותר אם השם שלי לא היה מופיע. זה עניין של אחריות. הרשימה צריכה להיות הרבה יותר ארוכה. עברתי דברים קיצוניים יותר, אנשים כבר אדישים. כשהייתי בעין הסערה והותקפתי ממש, באיזה לינץ' פייסבוק שגלש לרחוב, אז דאגו לי. עכשיו? זו הערת שוליים.

השתול: ארי רמז, במאי תיאטרון וכותב בה"מקום הכי חם בגיהנום"

תפקיד במחנה: לשמחתי, נראה לי שבצריף של האמנים אין תורנויות.

הנאה הרשימה בעיניך? הפתיע אותי הוא השימוש בשמי המלא (אריאל). גם כששמי הופיע כנתבע מספר 8 בתיק אזרחי 42868-05-10 אם תרצו – ציונות או לחדול נגד האדמיניסטרטורים של קבוצת הפייסבוק "אם תרצו תנועה פאשיסטית (אז יש)", הוא היה ארי. מה פתאום אריאל? ניסיתי לשחזר היכן הופיע שמי המלא ונזכרתי שכך חתמתי על העדות שלי על שירותי הצבאי בפייסבוק. אז אם יש משהו שמפתיע אותי הוא זה שיתכן שיש מי שטרח לתייק את העדות הזו - אבל אין מי שישים לב שענת גוב כבר אינה בין החיים.

לדעתי העבודה של 'אם תרצו' כל כך רשלנית, שאין להקיש ממנה כל היבט סטטיסטי. מביך.

סדר יום: שתול כמוני קם בבוקר, משפשף את עיניו כשהוא קורא בעיתון שכולם פתאום תומכים בו ומגנים את 'אם תרצו' על שקראו לו שתול, אבל לא מצייצים כשמדובר בפעילי זכויות אדם. אחרי קפה וצחצוח שיניים, אני מבלה את שארית היום בניסיון לאתר מנהלי מוסדות תרבות וראשי איגודי אמנים שיבקרו את בנט ורגב על הרפורמות שהם מנסים לקדם כדי לסתום פיות בשם הפלורליזם - עד שמסתבר לי שהם ממתינים לאישור שלהם קודם.

תגובות

|
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Send this to a friend