מפעלי ההתנחלויות – המוצרים שיכבשו אתכם

מפעלי ההתנחלויות – המוצרים שיכבשו אתכם

עשרות מפעלים בבעלות ישראלית מייצרים בגדה המערבית. המקום הכי חם מציג את רשימת המוצרים שמגיעים לחנויות בארץ מהשטחים, ואת רשימת היצרנים שמנסים להסתיר את מקום המפעל שלהם

אנחנו אוהבים לדעת מאיפה המוצרים שאנחנו רוכשים מגיעים. פעמים רבות חשוב לנו לדעת באילו תנאים ייצרו אותם, מי היצרן ומה גישתו של אותו יצרן כלפי דברים שחשובים לנו כמו זכויות עובדים, זכויות נשים, זכויות מיעוטים או זכויות בעלי חיים – כל אחת וכל אחד לפי הדברים שמשמעותיים בעבורה או בעבורו.


שקיפות ומידע הם שני הדברים החשובים ביותר בעבור הצרכן הערכי, שרוצה לוודא כי כספו תומך או אינו תומך במטרות וערכים שהוא מזדהה איתם או מתנגד להם. כדי לאפשר שקיפות ומידע, החלטנו לאסוף את רשימת המוצרים שמיוצרים בשטחי הגדה המערבית ונמכרים במדינת ישראל. פרט למוצרים אלה ישנם עוד כמה עשרות מפעלים בגדה המערבית הנמצאים בבעלותם של ישראלים, אך הם אינם מייצרים מוצרי צריכה שניתן לרכוש בחנויות ולכן אינם מופיעים ברשימה זו.

בעמוד האחרון תמצאו רשימה של מפעלים שהעדיפו לעבור בשנים האחרונות להעביר את הייצור שלהם מהגדה המערבית לישראל – כל אחד מסיבותיו שלו.

בזמן שמוצרים מישראל זוכים להטבות מס ומכס רבות במדינות אירופה, המוצרים מהגדה המערבית אינם כלולים בהסכמים הכלכליים שעשו האיחוד האירופי ומדינת ישראל, וממשלת ישראל מעבירה כסף לבעלי המפעלים בשטחים כדי "לפצות" אותם בעבור אובדן הטבות אלה – כך שלמעשה, אזרחי ישראל מסבסדים במידה רבה את פעילותם של המפעלים ביהודה ושומרון.

כדי להתמודד עם החרם הבינלאומי שהולך וגובר בעולם כמו גם על קשיי שיווק בקרב מתנגדי כיבוש בישראל, לא מעט מבין המפעלים בבעלות ישראלית שממשיכים לייצר בגדה המערבית ולא בשטח המדינה בוחרים להסתיר את מקום הייצור באתרי האינטרנט שלהם, ולעתים אף על אריזות המוצר עצמו, ולהשתמש בכתובת בשטח המדינה ככתובת לפניות וליצירת קשר בשעה שהייצור נעשה בשטחים. באתרי האינטרנט של מפעלים אלה עושים כמעט הכל כדי להימנע מלנקוב מפורשות במיקומו של המפעל. בחרנו לציין זאת במפורש ברשימה.

תגובות

|
cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail

Send this to a friend