אם נגלה שאתה אחד ממארגני ההפגנה - ייפתחו נגדך הליכים פליליים

זאב קראוטהמר מנהריה שיתף דף של הפגנה בפייסבוק ומצא את עצמו מתושאל על ידי שלושה שוטרים בתחנת המשטרה

זאב קראוטהמר הוא פעיל חברתי מנהריה. ביום שישי האחרון, בשעה 08:53 בבוקר, הוא פרסם פוסט בעמוד שלו בפייסבוק וכתב שהשיג מערכת הגברה בעבור הפגנה שאמורה הייתה להיערך במוצאי שבת בשדרות הגעתון בעיר. לא מדובר היה בהפגנה של המון עצום ורב – לפי עמוד האיוונט של "הפגנה בנהריה לחיסול השחיתות ובעד הדמוקרטיה" התעניינו רק 89 גולשים בקיומה, ועוד 41 אחרים הודיעו שיגיעו.

זמן קצר אחרי שזאב פרסם את הפוסט, שלווה בלינק לעמוד האיוונט, הוא קיבל טלפון ממשטרת נהריה שביקש ממנו להגיע לתחנה. השוטרים רצו שזאב יבקש אישור לקיים את ההפגנה כדרישת התקנות, אולם זאב טען שאינו נמנה על המארגנים וממילא מדובר בפחות מ-50 בני אדם כך שאין צורך באישור כזה.

השיחה בין זאב לבין השוטרים הוקלטה, וחושפת את הדרכים שבהן השוטרים מנסים לגלות מי עומד מאחורי ההפגנה – ונזכיר שוב: לא מדובר באירוע שבו אמורים להשתתף המונים אלא בהפגנה קטנטנה של כמה פעילים חברתיים עם שלטים. הפחדה, איומים בפתיחת חקירות, איומים באישומים פליליים – הכל לגיטימי בעיני החוקרים כדי לפצח את סודותיו של הנחקר שלהם: פעיל חברתי בשנות השלושים לחייו המגיע לתחנת המשטרה מלווה באמו.

לפחות חמישה שוטרים מעורבים בתשאול המסובך של היעד המודיעיני הבכיר: תחילה נשמעים שני קולות של שוטרים בחדר, אחר כך מצטרף שלישי, ועם שניים נוספים מדברים השוטרים בטלפון כשהשיחה עם אחד מהם נעשית בספיקר כדי שזאב ישמע ממנו על הגורל הצפוי לו. השוטר הראשון (אותו כינינו שוטר1) הוא בעל הקול הרך יותר וחתך הדיבור המנומס יותר. השוטר השני (להלן: שוטר2) מרעים בקולו בכל משפט וצועק ללא הרף על זאב ועל אמו. הנה קטעים מתמלול השיחה:

זאב: אין צורך בבקשה כל עוד לא מדובר ביותר מ-49 איש

שוטר1: זה הפגנה. זה לא משנה. היה וזה 30 איש, על כל אירוע שבכל זאת מתקיים בגזרה, אם זו תהלוכה או הפגנה או אסיפה שמתקיימת

זאב: מדובר היה במחאה לגיטימית ולא התארגנות לא חוקית

שוטר1: בכל מקרה צריך להגיש בקשה. זה לא משנה. אני צריך לדעת מה קורה בגזרה שלי.

זאב: אני מכיר את החוקים, אני מכיר הכל אני לא ילד

שוטר1: צריך להגיש בקשה. צריך להגיד "מוצאי שבת אני עושה הפגנה". הבנאדם שמארגן, שיודע שהוא רוצה לעשות במוצאי שבת את הדבר הזה צריך לפנות ביום שני, שלישי, חמישי ולא בדקה ה-99

אמא: אני רוצה לעשות הפגנה אז תעצרו אותי

שוטר1: אתם עושים את המחאה הזאת. נגיד שיש שם איזה מישהו שמתחיל לעשות בלאגן ויתחמם עליך – קטטה המונית תעשה לי פה

זאב: זה קרה לי במחאה ואז באה המשטרה והיא תעשה את העבודה שלה

שוטר1: ולכן צריך להבין שקהל מתחת ל-49 איש צריך להודיע. בשבוע שעבר עשינו הנחות כשלא עצרנו אנשים

זאב: לא מוצא חן בעיניי הרמיזות האלה. אני ביררתי את זה לפני כשעה לפני שפנית אליי. דיברתי עם מני נפתלי שבדק מול עו"ד שאמר שזו מחאה ולא הפגנה לא חוקית

שוטר1: לעמוד מתחת לכיפת השמיים משלושה אנשים זאת הפגנה. נגיד שעשית ואף אחד לא ידע מזה ותוקף אתכם מישהו ורכב נכנס בכם או תסריטים הכי גרועים שיש מה תעשה? הוא רשום בקבוצה, הוא הפיץ את האירוע למחר ולכן פנינו אליו ולא צריך לראות את זה כאילו הוא...

אמא: זה מחיפה שמצטלם בכל מקום, גם אליו פנית? (הכוונה ללירן חולצה אפורה, ה.ה.ח)

שוטר1: זה עם החולצה האפורה? הוא מחיפה?

אמא: כן.

שוטר1: כל שלט שירים בנאדם באוויר אני רוצה לדעת עליו. הוא מבחינתי המארגן. אם הוא לא המארגן תביאו את מי שמארגן. זה לא שעוצרים אותו. לא יכול להיות שמשהו שקורה בתחנה לא נדע מזה.

שוטר2: תגיד למני נפתלי ולעורך דין שלו הם בשביל לעשות הפגנות והכל יביאו פעילים לא אכפת להם להסתבך. הם לא יעזרו לך ולא אכפת להם.

בשלב זה מנסים החוקרים לתקוע טריז בין זאב לבין מארגני ההפגנות בפתח תקווה ומני נפתלי, ולשכנע אותו כי אותם מארגנים משתמשים בו ולא יהססו לנטוש אותו. הם ממשיכים בקו הזה כמה דקות, אולם זאב מתעקש שהוא אינו מארגן ההפגנה ורק מפיץ את דבר קיומה.

שוטר2: עצור עצור עזוב אותך. "אני שמח לבשר שיש ברשותי מערכת הגברה מיושנת ונייחת שהצלחתי לגייס למאבק שלנו, נתראה במוצאי שבת" – זה הפרסום שלו. הוא מארגן הגברה.

זאב: אני הצלחתי לגייס את זה מתורם

שוטר2: אין אישור מבחינתי מחר. כל מחאה שתהיה ב-19:30 בצומת נהריה לא חוקית ונעצור את כולם.

זאב: לא תתן לי רישיון?

שוטר2: אתם רוצים למחות מחר? תוציאו רישיון

אמא: הוא לא המארגן

שוטר2: אז תביאו את המארגן שיבקש אישור. אתה יודע מה היה בפתח תקווה? הייתה שם קטטה

שוטר1: מי פתח את האתר של ההפגנה הזאת?

זאב: לא אני

שוטר1: הייתה הפגנה השבוע של שירותי הבריאות. 500 איש. באה בחורה בכלל ממעלות, אני אראה לך את הבקשה שלה, ואישרנו לה

שוטר2: הוא לא עשה שיתוף. הוא עשה את הפוסט של ההפגנה. כשאדם כותב "ברשותי מערכת הגברה" זה לא משתף, זה מארגן – אל תערבבו אותי.

שוטר1: ההיא ממעלות באה ועשתה פה את ההפגנה ולא הייתה בעיה.

שוטר2: הוא בא לבקש אישור על המחאה

אמא: אבל לא הוא המארגן!

שוטר2: אני אומר לך מה הוא אמר לי. הוא בא לפה עכשיו להוציא אישור לבצע מחר את ההפגנה. את באה ואומרת שהוא לא המארגן. אני אומר לך שההפגנה לא חוקית ואני עוצר את כולם.

"אם אנחנו נדע שהוא מארגן האירוע, נפעל נגדו"

זאב מתעקש שהוא לא מארגן ההפגנה, מחשש שהמשטרה תראה בו האחראי לכל אירוע שעלול לקרות בסביבת ההפגנה, גם אם אין לו קשר אליו. פעילים חברתיים שחתמו על בקשות לאישור הפגנות בזמן מחאת הגז לפני כשנתיים נחקרו במשטרה ואף הייתה כוונה להעמיד אותם לדין לאחר שכמה מפגינים חסמו כביש. ראוי לציין שבאותה ההפגנה השתתפו אלפי בני אדם. האיומים של השוטרים לא משכנעים את זאב להגיד מי הגורם שמארגן את ההפגנה. השוטרים מתקשרים לאדם נוסף בשם אבי, שמים אותו על ספיקר ומעדכנים אותו על השיחה שהתקיימה עד כה. מהשיחה משתמע שאבי הוא בכיר משני השוטרים שבחדר, והוא מנחה אותם כיצד לנהוג בזאב.

שוטר2: הוא מעלה פוסטים בפייסבוק והוא לא מארגן, הוא משתף כשאומרים לו לשתף

זאב: אל תעוות את המילים שלי. אל תקבע דברים בלי להכיר אותי!

שוטר1: מאיפה מערכת ההגברה?

זאב: אני פעיל במדינה דמוקרטית וזכותי למחות. המערכת מתורם אנונימי.

שוטר2: אבי, הבחור פה לא המארגן. אתה מבין? ביקשו ממנו והוא עושה מה שאמרו לו

אבי: הוא משתתף באירוע? יש לו תעודת זהות? שיצהיר שהוא לא מארגן האירוע, ואם אנחנו נדע שהוא מארגן האירוע אנחנו נפעל כנגדו. אנחנו נעשה חקירה סמויה ואם נגלה שהוא מארגן האירוע הוא ייעצר על עדות שקר. אם יתברר שהוא כן מארגן האירוע הוא ייחקר על מסירת ידיעה כוזבת במשטרה וייעצר. קח את הפרטים שלו ותרשום: "אני לא מארגן האירוע ורק שותף" ושיחתום על זה

זאב: אני לא שותף אלא רק פעיל

אבי: אז תכתוב פעיל.

שוטר1: מתי מתחילים?

זאב: 19:30 כינוס

שוטר1: יותר משלושה אנשים?

זאב: מעל שלושה

אבי: תעשה מה שאמרתי לך. תחתים אותו שהוא מודיע בזאת שהוא לא מארגן ההפגנה ולא פעיל ומניע את התהליך, ואם הוא מארגן נעצור אותו על מסירת ידיעה כוזבת ואת הכל שיחתום לפני שהוא עוזב את התחנה. תחתים אותו שהוא אומר שהוא לא אחראי.

השניים ממשיכים לנסות להביא את זאב לומר להם מי מארגן את ההפגנה. הם מתקשרים למפקד תחנת נהריה, ומשוחחים איתו אולם הפעם השיחה אינה על ספיקר ואי אפשר לשמוע מה נאמר מהצד השני של הקו.

שוטר2: יש פה איזה פעיל שהבאנו שמשתתף בהפגנה הזאת וטוען שהוא לא המארגן אלא רק פתח דף פייסבוק. הוא קיבל תרומה מאדם אנונימי של מערכת הפגנה. אין לו שם של מארגן או דבר כזה. הוא כותב פוסטים באותו דף וזהו. אמא שלו גם פה.

זאב: אף אחד לא אומר לי ואף אחד לא נותן לי הנחיות

שוטר2: גורם שלישי נקרא לזה?

זאב: אני פה בסך הכל בתור אזרח למחות. בגלל שגייסתי מערכת כריזה מזהים אותי כמארגן?

שוטר2: תשמע. קח את הפרטים שלו. אם הוא מופיע מחר בהפגנה ואנשים מזהים אותו בתור מי שמרכז ומפיק וכל מה שמשתמע אנחנו נוציא מי פתח את הדף בפייסבוק מה-IPומה שלא יהיה, אם זה לא חוקי אז זה לא חוקי

זאב: אבל מחר זה יתקיים

שוטר2: אני אומר לך שזה לא חוקי וזה אסור. אם אתם רוצים – תקיימו. אם באים ומגישים בקשה מסודרת. אם פונה אליך אדם אנונימי ואומר תשתף דף בפייסבוק...

זאב: אף אחד לא פונה אליי

שוטר2: אמרת שאתה משתף

זאב: אמרתי שאני משתף, לא אמרתי שאני פועל מטעם מישהו

שוטר2: אתה משתף דברים שלך או של מישהו?

זאב: שלי

שוטר2: אז אתה אחראי

זאב: את ההפגנה אני לא ארגנתי. על זה שהתרמתי מערכת הגברה?

שוטר2: אז זה לא נקרא שאתה מרכז את ההפגנה?

זאב: לא

שוטר2: אם אני קורא לאנשים לבוא להפגנה איך זה נקרא?

זאב: זה נקרא חופש הדיבור

"אנחנו לא באים לרצוח או להרוג מישהו. אנחנו רק רוצים שיהיה מסודר"

השוטרים מתחילים לכתוב את ההודעה אותה הנחה אותם מפקד התחנה לכתוב. בשלב הזה, כחצי שעה מתחילת השיחה, הטונים הגבוהים שבהם התנהלו שני הצדדים מתחילים לרדת. נראה שכולם מתחילים להירגע. השוטרים מנסים לדבר בצורה רכה יותר אחרי שאיימו על זאב שיפתחו בחקירה נגדו, לרבות בדיקה של כתובת האינטרנט ממנה נפתח האיוונט להפגנה בנהריה. חוקר 2 מנסה להסביר לאמו של זאב מדוע הם משוחחים עם בנה.

שוטר2: אין הרבה אנשים בדף של האירוע. אני עקבתי אחרי הדף הזה. אין הרבה. זהו. יכולנו לחסוך את כל זה שאת חושבת שזה תיק רצח אם היו מגישים בקשה.

שוטר1: אנחנו לא באים לרצוח או להרוג מישהו. אנחנו רק רוצים שיהיה מסודר. כל המטרה שלנו פה היא למנוע אי סדר

זאב: זה לא צריך להיעשות בצורה של איומים

שוטר1: זה נראה לך איום? אני אמרתי לך שאני אתן לך מקום. הורביץ – תגיד לו שמי שעושה הפגנה לא חוקית יעצר במקום? ברגע שזה חד פעמי ניחא, אבל אם זה כל שבוע זה לא יכול להיות בלי אישור

שוטר3: ההפגנה של הבריאות שהייתה פה? אחד התנאים שהם חתמו זה שלא יורדים לכביש. אמרנו אתם יכולים להפגין בזה של הקניון. הם ביקשו לרדת לכביש שתי דקות והמשטרה אישרה להם. תכלס יכולנו לא לאשר, הם פנו אליי והסכמתי.

שוטר2: הם קיבלו תנאים.

שוטר3: פניתי לגורמים בכירים והם אישרו לרדת לכביש. באישור משטרה אפשר הכל. מלכתחילה המחאה הזאת הייתה חוקית.

בסופו של דבר החוקרים כותבים את הודעת סיום החקירה:

"בתאריך 23/6/2017 הגיע בחור בשם קראוטהמר זאב לאחר שהתבקש על ידי נציג סד"צ אליהו להגיע לתחנה ולהגיש בקשה למחאה בצומת נהריה בנושא "השחיתות השלטונית". יש לציין שזאב מסר שאינו מארגן האירוע והוא אינו יודע מי המארגנים, הוא רק משתף פוסטים בפייסבוק... הוסבר לזאב ולאימו שנכחה בשיחה שאם יימצא שהוא אחד המארגנים של האירוע ייפתחו נגדו הליכים פליליים".

זאב חתם על המסמך ועזב את התחנה.

ההפגנה בנהריה התקיימה במוצאי שבת, כמתוכנן, בהשתתפות כמה עשרות מפגינים. היא הסתיימה ללא אירועים מיוחדים.

המשטרה עדיין לא הגיבה לדברים ותגובתה תימסר מיד כשתתקבל במערכת.

בהכנת התחקיר השתתפה רונית הורוביץ מצדק חברתי - חדר המצב

תגובות

|

Send this to a friend